GameCam ile Oyunda Video Çekmek

Engin’in isteği üzerine bu yazıda oyun sırasında video çekmeyi anlatıyorum. Kullanacağımız programın adı GameCam. Programın indirme adresini ve kullanımını yazının devamında bulabilirsiniz…

  • GameCam İndirelim

Öncelikle GameCam’i indirmemiz gerekecek. GameCam’in indirme adresi şu an için burası. Fakat anladığım kadarıyla oyunun sürümü değiştiğinde dosyanın indirme adresi de değişiyor. O yüzden eğer verdiğim bağlantıdan dosyayı indiremediyseniz ; www.planetgamecam.com adresine girip Downloads bölümünde dosyanın indirme adresini bulabilirsiniz.

  • GameCam Kurulumu

İndirdiğiniz dosya zaten kurulum dosyası. Sıkıştırılmış şekilde de değil üstelik. Yani direk dosyanın üzerine çift tıklayarak oyunu kurmaya başlayabilirsiniz. İlk gelen ekranı geçince kullanım şartlarını kabul ediyorsunuz, bir sonraki ekranda ise oyunun nereye kurulacağını belirliyorsunuz. (Varsayılan ayarlarda oyun C’ye kuruluyor.)

Eğer bilgisayarınızda Microsoft’un .NET Framework adlı yazılımı yoksa ya da yazılım varsa ama eski versiyonsa program bu yazılımı sizin için Microsoft’un sitesinden çekiyor. Yazılımı çekmeden önce de onaylamanız için size soruyor.

Kurulumun bazı bölümlerinde biraz fazla bekleyebilir, telaş etmeyin, indirilen .NET Framework’ü kurma işlemini de kurulum içerisinde yaptığı için beklemesi normaldir.

Kurulum bittiğinde “Run GameCam” yazan ve başında işaretli bir kutucuk bulunan ekrana geliyorsunuz. Kutucuğun işaretini kaldırıp “Finish” butonuna tıklayabilirsiniz.

  • GameCam Kullanımı

Program kurulduğunda masaüstünüze bir GameCam simgesi geliyor. Simgeye çift tıklayıp programı başlatıyoruz. İki adet uyarı penceresi çıkıyor. İkisini de kapatıyoruz ve hangi oyuna girmek istiyorsak ona giriyoruz. (Oyunu başlattığınızda ekranın sağ alt köşesine GameCam’in simgesinin yerleştiğini görebilirsiniz.

Oyuna girdikten sonra GameCam’i oyun içinde kullanabilmek için geliştirilen özel pencereyi açmanız gerekiyor. Bu pencereyi açan tuş : F1 tuşu. Oyuna başlamadan, yani oyunun giriş ekranında bu pencereyi açmanızı tavsiye ederim. Zira oyun içinde F1 in başka bir görevi olabilir.

F1 e bastığınızda karşınıza GameCam ekranı gelecek. Buradan “Hotkeys” bölümüne girin. Bu bölümde :

  1. Interface : Her işlem sırasında önce bu tuşa basılı tutacaksınız. Windows’da kopyalama yaparken nasıl CTRL + C yapıyorsak burda da her işlemden önce Interface tuşuna yani “Ç” tuşuna basacağız.
  2. Screenshot: Ekran görüntüsü çekmek için F5 tuşu seçilmiş. Fakat dikkat, biz ekran görüntüsü çekmek için bir yandan Ç tuşuna basılı tutarken diğer yandan F5 e basacağız.
  3. Video Recording Toggle: Burada “Home” yazan yere tıklayın ve “K” ya basın. Böylece oyun içinde Ç tuşuna basılı tutarken K tuşuna bastığınızda video kayıt başlayacak.
  4. Pause Recording Toggle: Burası da P olarak ayarlanacak ve oyun içinde Ç tuşuna basılı tutarken P tuşuna bastığınızda video kaydı durdurulacak.

Aşağılarda bir de Save Video Chace to Video File gibi bir bölüm var. Buraya da “S” tuşunu atayın. Böylece oyun içinde Ç tuşuna basılı tutup S tuşuna bastığınızda çektiğiniz videoyu kaydedecek.

Son olarak, oyunu oynarken çektiğiniz ekranı da görebilmek isterseniz Ç tuşuna basılı tutup F4 e basabilirsiniz. Önizleme penceresi sağ alt köşede belirir. Bu pencereyi kapatmak için yine aynı tuş kombinasyonunu kullanın.

Oyundan çıkıp kaydettiğiniz videoyu görmek için ekranın sağ alt köşesindeki GameCam simgesine tıklayın, Browse sekmesine gelin. Videos bölümünde çektiğiniz videoları, Screenshots bölümünde ise çektiğiniz ekran görüntülerini bulabilirsiniz.

Oyunun ücretsiz sürümünde belirli bir süre video çekimine izin veriliyor. İstediğiniz süre çekebilmek için ücretli sürümü indirmeniz ya da bir yerlerden oyunun tam sürümünü bulmanız gerekiyor.

Kolay gelsin…