Ses Sistemi Kurulumu

Son birkaç gündür Creative’in 5+1 ses sistemini kurmaya çalışıyorum. Bilgisayar karşısında her türlü totemi deneyip bin bir şaklabanlık yapmama rağmen bir türlü başaramamıştım. İnternette “ses sistemi nasıl kurulur?” diye birçok arama yaptım ve ne yazık ki bana yardımcı olacak türden bir yazıya rastlamadım. O araştırmalar sırasında da çözümü bulduğum anda web sitemde yayınlama hususunda kendime bir söz verdim. Şimdi de anlayacağınız üzere sonuca ulaştım ve benden sonrakiler sıkıntı çekmesin diye Creative ses sisteminin kurulumunu ve yapılandırılmasını anlatacağım. Bu arada çözümü internette değil kendi kurcalamaların sonrasında bulduğumu da gururla belirteyim. 😀

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen siz de ses sistemini kurmaya çalışırken kafayı sıyırma noktasına geldiniz. Ürününüzü kutusundan çıkardınız. Kutudaki kurulum ve kullanım kılavuzunda anlatılanları harfiyen yerine getirdiniz. Tüm kabloları doğru bağladığınızdan eminsiniz. Hatta emin olduğunuz halde birçok kablonun yerini değiştirip tekrar denediniz; ama olmadı. Olmaz tabi. Çünkü kabloları doğru bağladınız, orasıyla işiniz bitti. Artık bilgisayarınızın altından çıkın ve koltuğunuza oturun. Sırada ses sistemini yapılandırmak var. Peki ses sistemi nasıl yapılandırılır? Bunu iki aşamada anlatacağım size.

Bu arada ben şu sorunu yaşıyordum: Ses sistemini doğru bağladığımdan emin olduğum halde sadece iki hoparlör ve bir de subwooferdan ses geliyor. Diğer arka hoparlörler (rear speakers) ve orta hoparlör (center speaker) ses vermiyordu. Kısacası 5+1 surround değil 2+1 dijital ses kullanabiliyordum. Yapmam gereken ise sistemimi 5+1 olarak yapılandırmaktı. İşte şöyle:

Ses Sisteminin Kurulumu

İlk aşamada kuracağınız ses sistemini kendi yazılımından yapılandırmanız gerekiyor. Creative üzerinden anlatacağım; ama siz de benzer şekilde ses sisteminizin ses ayarlarına ulaşabilirsiniz. Ben Windows 7 üzerinde göstereceğim.

  1. Denetim Masası -> Donanım ve Ses ana başlığı altında Realtek HD Audio Yöneticisi bölümüne giriyoruz. (Siz farklı bir ses kartı kullanıyorsanız onun adı yazar elbette.)
  2. Karşımıza ses sistemimizin kendine özel yapılandırma penceresi gelecek. Bu pencerede “Hoparlör Yapılandırması” ya da benzeri isimde bir bölüm bulunuyor. Bu bölüme gelip ses sisteminizin tipini seçiyorsunuz. (5.1 Hoparlör, dört kanallı ses kaydı ya da 7.1 hoparlör, siz neyi kullanıyorsanız onu seçeceksiniz.)
  3. Buradaki ayarı uyguladıktan sonra ayarlarımızı onaylayıp penecereyi kapatıyoruz. (eğer isterseniz kendinize göre değişik efekt ayarları da yapabilirsiniz bu pencereden.)

Ses sistemimizin kendi yapılandırması bu kadar sürdü. Sıra işletim sistemi üzerinden ses sistemimizi yapılandırmaya geldi. O da kısa sürecek.

Ses Aygıtının Yapılandırılması

  1. Denetim Masası -> Donanım ve Ses ana başlığı altında Ses Aygıtlarını Yönet bölümüne geliyoruz.
  2. Karşımıza bir pencere çıkacak ve bu pencerede bilgisayarımızda bulunan ses aygıtlarının listesini göreceğiz. Benim listemde şunlar var: ATI HDMI Output, Hoparlör, Realtek Digital Output, Realtek Digital Output(Optical).
  3. Ben bu ekranda Hoparlör aygıtını tıklayıp öncelikle Varsayılan olarak ayarlıyorum.
  4. Ardından bu aygıtı Yapılandır bölümünden yapılandırmaya başlıyorum.
  5. Karşıma gelen yapılandırma sihirbazı bana her şeyi anlatıyor. Ses sistemimi daha önceki kurulumda seçtiğim gibi 5.1 seçiyorum (siz ne seçtiyseniz daha önce, yine onu seçeceksiniz.).
  6. Yapılandırma sihirbazının diğer yönergelerini takip ederek ses aygıtımın yapılandırmasını tamamlamış oluyorum.

İşlemler bu kadar. Eğer anlatılanları doğru olarak uyguladıysanız ses sisteminizi yapılandırmış oldunuz. Artık tüm hoparlörlerden ses alabilir, güçlü efektlerle keyifli oyunlar oynayabilir, film seyredebilirsiniz.

İyi eğlenceler.